19. okt 2015

Nisuvaba dieet. Loobu nisust, langeta kehakaalu ja leia tee oma tervise juurde


William Davis, MD

Nisu suur osakaal menüüs on otseselt seotud vööümbermõõdu suurenemisega. Nõuanne vähendada rasva ja kolesterooli tarbimist ning hankida vajalikke kaloreid täisteratoodetest kattub täpselt ajaga, mil meeste ja naiste kehakaal hakkas järsult tõusma. Teravilju on teisigi, miks norida ainult NISU kallal? Asi on selles, et nisu on inimeste jaoks peamine teraviljavalgu gluteeni allikas. Enamik inimesi ei söö kuigi palju rukist, otra, speltat, tritikut, bulgurit, kamutit ega muid vähem levinud gluteeniallikaid. Nisu tarbitakse sada korda rohkem. Ühtlasi on nisul ainulaadseid omadusi, mida teistel teraviljadel pole- omadusi, mis on meie tervisele eriti kahjulikud.

Kas teadsid, et kaks nisusaiaviilu võivad tõsta veresuhkru taset rohkem kui kaks supilusikatäit suhkrut? „Nisuvaba dieet“ näitab, kuidas nisust – ka väidetavalt tervislikust täisteranisust – loobumine aitab jäädavalt langetada kehakaalu ning võib lahendada kõikvõimalikke tervise- ja seedehäireid.

Dr William Davis, toetudes aastakümnete vältel läbi viidud kliinilistele uuringutele ja hämmastavatele tulemustele, mida on saanud tuhandeid nisust loobunud patsiente jälgides, näitab veenvalt, et see levinud toiduaine ei mõju inimesele hästi.

Sajandeid inimeste toidusedelis olulist rolli mänginud nisust loobumine teeb sind saledamaks, targemaks, väledamaks ja õnnelikumaks. Kehakaal võib langeda kiiremini, kui sa eales oleksid osanud ette kujutada. Peale selle kaotad silmatorkava, kahjuliku, diabeeti, põletikke ja piinlikkust tekitava rasvakihi kõhult. Sa ei pea selleks nälgima ega end eriliselt piirama ning lisaboonusena kaovad muudki terviseprobleemid.

Nisuvaba dieediga kaasneb palju olulisi häid tulemusi, sealhulgas:

• 5, 10 või koguni 15 kilogrammi kehakaalu kadu esimese paari kuuga
• insuliiniresistentsuse sündroomi ja 2. tüüpi diabeedi leevenemine
• paranemine soolestikuhaigustest, nagu haavandiline koliit ja tsöliaakia 
 üldkolesterooli ja LDL-kolesterooli taseme oluline langus
• nahaprobleemide (psoriaasist suuhaavanditeni) kadumine ja juuste väljalangemise peatumine
• põletike ja reumatoidartriidiga kaasneva valu vähenemine

Raamatu lõpus on valik retsepte, mis hõlbustab sinu teekonda nisuvaba eluni. Valikus on nii magusaid (valge suhkur on asendatud kunstlike, tervisele kahjutute magusainetega) kooke kui ka vormiroogasid. Ilma nisuta nt  linaseemnevrapp( lk. 207), müsli (lk. 211), nisuvaba pitsa lillkapsa põhjaga (lk.212) ja palju muud huvitavat!

Kergesti loetav, mõtlemapanev ja põhjalikele uuringutele toetuv „Nisuvaba dieet“ vaatleb uudse nurga alt tänapäeva üht tõsiseimat terviseprobleemi.


12. okt 2015

Rasvad terviseks


Pirjo Saarnia

Olulised ja vajalikud teadmised rasvadest.

  • Miks väherasvane toiduvalik pole alati tervislik?
  • Miks väherasvane toiduvalik ei sobi salenejale?
  • Millal muutub taimeõli tervisele kahjulikuks ja millised on õlide erinevused?
·  Millistest rasvhapetest saab abi artriidi ja ekseemi puhul ning mis aitavad parandada hormonaaltasakaalu ja meeleolu?

Uusimate uuringute järgi saab õigete rasvhapetega ära hoida põletikke, ennetada paljusid haigusi ja mõjutada tõhusalt tervist. Sellest raamatust saab asjalikke nõuandeid tervist tugevdavate rasvade kasutamiseks, samuti leidub siin häid rasvu sisaldavaid retsepte.

Raamatus on kolm suurt peatükki:

Rasvad ja toitumistavad
Antakse ülevaade headest ja halbadest rasvadest. Samuti saab vastuse küsimustele: Kas rasvavaba toit on tervislik? Kas rasv teeb paksuks? Antakse ülevaade rasva tarbimisest maailmas. Kuidas tarbivad rasvu soomlased ja šveitslased ja millised on Harvardi toitumissoovitused.

Rasvhapete maailmas
Teises peatükis saab vastuse küsimustele: Kuidas rasvhapped jagunevad? Või ja munad- head või halvad? Samuti on kirjutatud rasvade seosest põletikega; olulistest omega-rasvhapetest- linaseemnest astelpajuni: kala ja liha omega-rasvhapetest; kasulikest pähklitest ja seemnetest; marjade seemneõlidest; kakaost ja tumedast šokolaadist; salakavalatest transrasvadest ning kookos- ja palmiõlist.

Rasvade kasutamine.
Siit peatükist saab vastuse küsimustele: Kui palju rasva on vaja? Kala küpsetatult, toorelt või kapslites? Milliseid rasvu vajab saleneja? Samuti on juttu rasvade kasutamisest pannile ja salatisse; kuumuse mõjust rasvale; rasvadest haiguste ravis; kolesterooli, vererõhu ja veresuhkru alandamisest; rasvade mõjust nahale; rasvade seosest hormoonidega ja palju muud huvitavat ning kasulikku.

Raamatu lõpus saab ülevaate põnevatest retseptidest. Sealt leiab omatehtud margariini, keetmata pudru, lõhehamburgerid, ploomipudru, porgandimuffinid ja veel palju muud huvitavat.

Toitumisterapeut ja terviseteaduste magister Pirjo Saarnia on varem avaldanud raamatuid „Irti makeanhimosta” („Vabane magusaisust”) ja „Ruoan terveysvaikutukset” („Toidu mõju tervisele”).

Pirjo Saarnia on meie põhjanaabrite juures tunnustatud toitumisterapeut ja –teadlane. Ta on mitmete toitumisalaste raamatute autor ja kirjutanud palju artikleid ajakirjade Hyvä terveys, ET ja Kotilääkäri. Kuna eestlaste ja soomlaste toitumisharjumused on sarnased, siis sobivad Pirjo Saarnia raamatud väga hästi ka meile.

5. okt 2015

Parimad ravimtaimeretseptid. Kogu pere tervise heaks

Melanie Wenzel


"Üha rohkem inimesi pöördub kurguvalu, menstruatsioonivaevuste, nahaprobleemide ja teiste tervisehädade korral looduslike ravivahendite poole. Nad teavad, et taimedes sisalduv ravijõud mõjub organismile paremini kui kangete ravimite tarvitamine.

Raamatust leiate:
  • selgitusi, kuidas kodustes tingimustes taimseid ravivahendeid valmistada;
  • enam kui 60 retsepti, mille järgi valmistatud ravivahendid aitavad teil kiiresti vaevustest vabaneda;
  • sobiva lahenduse nii väikelaste kui ka täiskasvanute terviseprobleemidele;
  • ülevaate kõige olulisematest ravimtaimedest.

Raamatus antakse ülevaade loodusravi ajaloost ja kõige olulisematest rakendusviisidest. Retseptid loodusest kõikidel eluetappidel:
    1. Imikud ja lapsed;
    2. Neetud nohuperiood;
    3. Tasakaalu leidmiseks;
    4. Naiste ja meestehädad;
    5. Neile, kel aastaid üle 50

Eeskätt uue pereliikme esimestele eluaastatel püüavad vanemad sageli leida alternatiivseid ravimeetodeid, et lapse häda võimalikult leebel kombel leevendada. Looduse apteegil on tõepoolest pakkuda suur hulk end praktikas läbi aegade õigustanud retsepte, alates sibulakotikestest kõhuvalu puhul kuni teedeni puhituse ja kõhulahtisuse korral. Millest võiks abi olla just teie lapsele, sest saate teada alates lk. 30 ja lk. 44.

Nohust, valulikust neelust, köhast jms-st pole pääsu. Vähemalt korra aastas tabavad niisugused vaevused meid kõiki. Apteegitilli seemned ja mesi vabastavad meid ka kõige kuivemast köhast. Aedsalvei ja õunaäädika segu teevad kõris pesitsevatele bakteritele tuule alla ja leevendavad valu. Spetsiaalsed raviteed aitavad kuiva või rögase köha, palaviku, kinnise nina jms korral. Vaadake selle kohta lähemalt alates lk 60.

Moodsa elustiiliga kaasnevast stressist pole ilmselt pääsu. Õnneks aitavad mitmed ravimtaimed argipingetest ja nukrusest jagu saada. Stressi ületamiseks ja hingelise tasakaalu taasleidmiseks on loodusel pakkuda lausa mitme taime abi. Millistest taimedest leiab jõudu keerulistel eluetappides, saate lugeda alates lk 78 ja 86.

Eeskätt naised kasutavad üha sagedamini iidseid raviteadmisi. Roheline apteek on tõhus premenstruaalse sündroomi kui ka menstruatsiooniga kaasnevate valude korral. Üleminekuaastate vaevuste ravis omandab ravimtaimeteadus üha suuremat kaalu ja seda ilma hormoonteraapia võimalike kõrvalmõjudeta. Lugege selle kohta lähemalt alates lk 96 ja lk 106.
Kuivõrd hormoonid võivad ka meestele liiga teha, siis alates lk 118 leiate eest ebatavalisi retsepte, mis parandavad meeste enesetunnet ja annavad armuelule (taas) uut hoogu.

Aastate lisandudes kasvab huvi looduslike ravimite vastu. Lihtsatest kodustes vahenditest saab abi veidi kõrgenenud vererõhu, hajameelsuse või valutavate liigeste korral. Raamatu autori sellekohased meelisretseptid leiate alates lk 126.

Kõige sagedasemad ravimtaimede kasutusviisid:
  1. Tee
  2. Tinktuur, õlitõmmis ja raviäädikas
  3. Inhalatsioon
  4. Ürdi- ja lõhnavannid
  5. Soojad ja külmad mähised
  6. Aroomiteraapa

Raamatu autor Melanie Wenzel sündis 1969. aastal Trieris. Läbinud ergoterapeudi koolituse, töötas ta pikka aega haiglas. 2001. aastal spetsialiseerus ta klassikalisele homöopaatiale ja avas erapraksise. Melanie Wenzeli vanaema äratas juba lapsepõlves raamatu autori huvi ravimtaimede vastu. Tal on selles valdkonnas laialdased teadmised ja aastatepikkused kogemused.