5. sept 2016



Ketogeenne toitumine vähi vastu. Parimad toiduained kasvajate tõrjumiseks

Ulrike Kämmerer, Christina Schlatterer, Ferd Knoll















Inimene, kellel diagnoositakse vähk, küsib endalt peagi, mida ta saaks ise tervenemiseks ette võtta. Mis võiks lisaks ravikuuridele aidata tal taas terveks saada või haiguse kulgu pidurdada ja keha tugevdada? Viimastel aastatel tehtud teaduslikud uuringud on näidanud, et vähihaige ainevahetus erineb suuresti terve inimese ainevahetusest. Kõige paremini sobib vähihaigele toit, mis sisaldab vähe süsivesikuid ja palju väärtuslikke rasvu – see aitab kasvajat nõrgestada ja keha terveid osi tugevdada. Parim tulemus saavutatakse, kui ketogeenne toitumine ühendatakse korrapärase kehalise aktiivsusega. 

Ulrike Kämmerer, Christina Schlatterer ja Gerd Knoll selgitavad lihtsalt ja mõistetavalt ketogeense toitumise teaduslikke aluseid ning annavad väärt nõuandeid, kuidas need põhimõtted igapäevaelus kasutusele võtta. Igaühele jõukohased retseptid vaheldusrikka ja maitsva ketotoidu valmistamiseks pakuvad põnevaid avastusi nii kirglikele kokandushuvilistele kui ka neile, kes ei armasta köögis palju aega veeta. Õige strateegia ketogeense toitumise korral on järgmine:

1.      kasutada erinevaid rasva ja õli sorte;
2.      pidada silmas nende erinevaid omadusi;
3.      käia nende toiduainetega hoolikalt ümber ja jälgida, et need oleksid värsked.

Retseptid

Avokaado ja makadaamiapähkli salat (lk. 146). Vajalikud koostisosad: avokaado, pipart (musta, valget või kirjut), makadaamiapähklid, koorejogurt. Salatit võid täiendada tomatitega, lisada vürtse ja maitsetaimi. Koorejogurti asemel võid kasutada sidrunimahla ja oliivõli.

Lillkapsapitsa (lk. 149). Vajad: lillkapsast, riivjuustu, tomatimehu, konservtomateid, pune, Vali meelepärane kate. Kasuta nt.: salaamivorsti, oliive, kappareid või hakitud sardelle .

Šokolaadivaht (lk. 151). Selle magustoidu komponendid on: tume šokolaad(85-99%), muna, või, kange kohv(espresso) ja rõõsk koor. Vahu sisse võib lisada veel vürtse, näiteks kaneeli või piparkoogivürtsi.

Kiire mandlileib (lk. 155). Komponendid: muna, jahvatatud mandlid, või või kookosõli.

Krõmpsuv leib (lk. 155-156) Komponendid: parapähklid, kõrvitsaseemned, jahvatatud linaseemned, seesamiseemned, kanepiseemned, valgupulber(nt sojavalk), jahvatatud mandlid, munad, rapsiõli ja soola. Soovi korral võite krõmpsuvast leivast ka müsli valmistada. Loe valmistamisõpetust lk. 156.

Köögiviljapanniroog (lk. 158) Komponendid: sibul, ingver, köögiviljad (nt. rullkõrvits, porgand, lillkapsas, punane paprika, sibulapealsed, spinat), seesamiseemned/mandlilastud, sidrunimahl, külmpressitud oliiviõli, meresool, must pipar. Köögivilju võite varieerida- kasutada erinevaid sorte. Lisandik sobivad soovi korral: kanaliha, loomaliha või tofu.

Brokoli kooresupi jaoks lõhega (lk. 163) vajad: brokolit, mugulsibulat, suitsulõhet, sulatatud võid või söögiõli,vett, selget puljongit (pulbrist), munakollast, rõõska koort ja soola ning pipart.

Mustika panna cotta (lk. 167) jaoks vajad: želatiinilehti, mustikaid, magusainet, sidrunimahla, rõõska koort (30%), 1 vanillikauna sisu, sidrunmelissi kaunistamiseks.

Mascarpone juustukoogi (lk. 172) jaoks vajad: mascarpone´t, muna, sidrunimahla, vanilliekstrakti, toiduõli ja magusainet.

Katsetage neid järeleproovitud retsepte, mis vaimustavad ka terveid inimesi, et abistada iseennast või oma vähki haigestunud lähedast!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar